Przyczepa z homologacją czy bez? Jakie warunki musisz spełnić, żeby podróżować z mini domem?

domek Tomek przyczepa z homologacją

Planujesz postawić swój tiny house na działce czy ruszyć z nim w podróż po drogach Europy? Musimy to ustalić przed budową. Od tego bowiem zależy czy potrzebujesz przyczepy z homologacją, czy bez.  Sprawdź, czym jest homologacja i co jeszcze jest potrzebne do podróżowania z mini domem po drodze publicznej?

Co to jest homologacja?

Każdy pojazd, który porusza się po drodze publicznej, musi:

  • Posiadać homologację;
  • Być zarejestrowany;
  • Mieć opłacone ubezpieczenie OC.

Mobilny domek podobnie jak przyczepa kempingowa także. Homologacja na dany pojazd potwierdza, że spełnia on wymagania techniczne i dopuszcza go do ruchu. Świadectwo homologacji wydaje terenowa jednostka Transportu Dozoru Technicznego (TDT) i jest to dokument odpłatny. Bez niego nie da się zarejestrować pojazdu. Przyczepa z homologacją to dodatkowy koszt, ale także ograniczenia względem wymiarów domku na kołach i jego konstrukcji. 

Wymagania techniczne, które musi spełniać przyczepa, żeby uzyskać homologację

Większość naszych domków na kołach powstaje z założeniem, że będą zakotwiczone na działce. Podłączone do wody, prądu, kanalizacji. Nie jest to warunek konieczny, bo nasze domki na kołach mogą być samowystarczalne, jeśli na działce nie ma przyłączy. Przyczepę bez homologacji przywieziemy do Ciebie. Sprawdź, jak wygląda transport mobilnego domku. Możesz go przestawiać, w końcu ma koła, ale nie możesz nim podróżować po drogach publicznych. Nie jest zarejestrowany.

Domek holenderski
 transport

Tiny House, które można ciągnąć za samochodem, to przyczepy z homologacją specjalnie do tego przez nas przygotowane. Jak domek Tomek z homologacją. Jakie warunki muszą spełniać?

Hamulec najazdowy w mini domu na kołach

Nasze mobilne domki są przyczepami o wadze przekraczającej DMC 750 kg. Nie jest to już więc w świetle przepisów przyczepa lekka i musi mieć hamulec najazdowy.

Jak działa hamulec najazdowy? 

Hamulec najazdowy (bezwładnościowy) to zestaw linek hamulcowych, dźwigni zwrotnej, suwadła i zaczepu kulowego. Mechanizm pozwala na spowolnienie i całkowite zatrzymanie oraz unieruchomienie przyczepy na postoju.

Kiedy samochód ciągnący przyczepę hamuje, napiera na hak i uruchamia mechanizm. Linki się napinają, szczęki hamulcowe zaciskają się na tarczach hamulcowych kół i zmniejszają prędkość pojazdu. Kierowca musi nauczyć się prowadzić taki zestaw pojazdów z wyczuciem i świadomością ograniczeń.

Z użyciem hamulca najazdowego nie można wykonać zbyt gwałtownego manewru hamowania. Do ciągnięcia takiej przyczepy wymagane jest prawo jazdy kategorii B+E.

Jakim samochodem możesz ciągnąć mobilny domek? 

Załóżmy, że przyczepa tiny house jest już zarejestrowana. Ubezpieczenie OC jest opłacone, a kierowca ma odpowiednie uprawnienia, żeby prowadzić zespół pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony (przyczepa+pojazd ciągnący). Ważne jest, czym będzie ciągnął taką przyczepę, ponieważ nie każdy samochód się do tego nadaje. Najlepszy będzie samochód z napędem na 4 koła typu SUV, oczywiście z hakiem. 

W dowodzie rejestracyjnym samochodu znajdziesz adnotację czy w ogóle możesz podpiąć do niego przyczepę. Nas interesuje pozycja O.1. W niej określone jest, jaką wagę może mieć przyczepa, którą możesz ciągnąć za tym konkretnym modelem auta.

Wymiary przyczepy z homologacją poruszającej się po drogach publicznych

Waga to nie wszystko. Bardzo odchudzamy tiny house, które będą zarejestrowane przez przyszłych właścicieli. Nasze mini domy na kołach budujemy na stalowych ramach przyczep z homologacją z powłoką z ocynku. Konstrukcja powinna być lekka, ale i stabilna, a to oznacza często inne rozmieszczenie układu mobilnego domku i użycie innych materiałów. W przypadku wersji w pełni mobilnej istotna staje się także niezależność od przyłączy. Taki domek powinien być wyposażony w zbiorniki wody czy toaletę podróżną.

Liczą się także wymiary, ponieważ transport ponadgabarytowy znowu ograniczają przepisy. W Polsce i Europie przyczepę, którą możesz ciągnąć, mając kat. B+E powinna mieć nie więcej niż 4 m wysokości i 2,5 metra szerokości. Musi zmieścić się w szerokości pasa drogowego i nie sprawiać trudności podczas prowadzenia pojazdu. 

Mobilny domek do rejestracji

Mobilna wersja tiny house, przeznaczona do poruszania się po drogach publicznych wymaga od nas uzyskania dodatkowych dokumentów i jest po prostu trochę inna konstrukcyjnie. Co nie znaczy, że mniej komfortowa 😀 

Skontaktuj się z nami, doradzimy Ci najlepszą wersję tiny house, dopasujemy model, zapoznamy z obowiązującymi przepisami i odpowiemy na pytania. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *