3 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, żeby wybrać domek na kołach

jak wybrać domek na kołach

Jak wybrać domek na kołach, który rzeczywiście spełni nasze oczekiwania? Dostępne modele dają wiele możliwości wyboru, ale też utrudniają podjęcie ostatecznej decyzji. Zanim wybierzesz swój domek na kołach, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii, które wpłyną na funkcjonowanie w mobilnym domku.

Jak ważny jest rozmiar domku na kołach?

To bardzo istotna kwestia, od której warto zacząć. Rozmiar mobilnego domku definiuje kolejne decyzje i możliwości.

 • Z pewnością wpłynie na funkcjonowanie w mobilnym domku. Zastanów się, ile osób najczęściej będzie przebywało w jego wnętrzu? Dobrze byłoby, żeby każdy mógł w miarę swobodnie poruszać się między pomieszczeniami. Zadbaj o odrobinę prywatności dla każdej z nich.
 • Jaki budżet zamierzasz przeznaczyć na tiny house? Im większy domek, tym większa cena. Pewnie nie zamierzasz rezygnować z jakości na rzecz rozmiarów. Jednak dobrze byłoby zmieścić się w zaplanowanej kwocie. 
 • Gdzie zamierzasz postawić swój tiny house? Jak duża jest działka? Jaka jest jej lokalizacja, ukształtowanie terenu i jak wygląda okolica? Czy za oknem chcesz mieć zieloną ścianę lasu? A może zależy Ci na dużej ilości świata naturalnego? Drzwi tarasowe warto ulokować tam, gdzie jest dużo przestrzeni, żeby poczuć wolność i cieszyć się widokami. Może jednak wolisz prywatność za drzewami? Zanim wybierzesz swój model, sprawdź, czy ma odpowiednio rozlokowane okna i drzwi. Ewentualnie zapytaj, czy można zmodyfikować projekt.
 • Od rozmiarów domku zależeć będzie także jego mobilność. Im większy, tym przewożenie go będzie trudniejsze. Jeśli zamierzasz ustawić go na stałe na działce, możesz zaszaleć z gabarytami. Jednak z założenia tiny house jest mały a minimalizm i wygodę można pogodzić.

Jak wybrać domek na kołach z dopasowanym wnętrzem?

Jak w zwykłym domu, także mobilne domki mają przestrzeń podzieloną na strefy. Kuchnia, łazienka, sypialnia, salon. Które z tych pomieszczeń jest najważniejsze dla Ciebie? Czy kuchnię można zmniejszyć na rzecz salonu? A może zależy Ci, żeby jedno i drugie pomieszczenie było w miarę przestronne. To samo dotyczy sypialni. Tu wspaniałym rozwiązaniem jest umieszczanie miejsc do odpoczynku na antresolach. Miejsce na antresoli ma swój klimat. Uwielbiają je zwłaszcza dzieci za możliwość wspinania się do kryjówki 😀 Zapewniają prywatność i spokój, kiedy tego potrzebujesz.

Technologia wykonania domku na kołach

To istotna kwestia, która wpływa na bezpieczeństwo i trwałość mobilnego domku, ale także na komfort użytkowania. Zapytaj producenta:

 • Jaka jest konstrukcja tiny house? Przeanalizuj z producentem projekt i zapytaj go jakie rozwiązania będą najlepsze w Twoim przypadku. Przykładowo domek z pochyłym dachem jest dobrym
 • Z jakich materiałów wykonane są poszczególne elementy?
 • Co otrzymasz w standardzie?
 • Czy domek jest ocieplony i ma izolację od wiatru i wilgoci?

Dodatkowe kwestie do sprawdzenia, jeśli kupujesz używany mobilny domek

Rynek wtórny mobilnych domków jest coraz większy. Kupujesz domek używany? Nie masz pewności, czy poprzedni właściciel dbał o niego w odpowiedni sposób. Zapewne będzie nosić widoczne ślady korzystania z niego i naturalne efekty starzenia się budynku. Część z nich można usunąć, naprawić. Jednak niektóre zaniedbania wcześniejszych gospodarzy, mogą wpłynąć na stan ogólny domku, w tym także na jego trwałość. Dlatego sprawdź:

 • Szkielet domku. Czy domek nie jest krzywy? Szafki, drzwi i oka ewidentnie się nie domykają, widać pęknięcia.
 • Ogólny stan przyczepy. Czy nie ma widocznej korozji, w jakim stanie jest hamulec najazdowy?
 • Stan dachu i elewacji, które przede wszystkim chronią wnętrza. Nadmiernie zniszczone powinny wzbudzić Twoją nieufność co do stanu reszty elementów.
 • Czy poszczególne instalacje działają bez zarzutu?
 • Czy nie ma widocznej wilgoci i jej efektów?

Nieprzyjemnych niespodzianek możesz uniknąć, kupując nowy domek na kołach od producenta. Tu przeczytasz dokładnie, dlaczego to bezpieczna inwestycja. 

Ja wybrać domek na kołach - Tiny House Design
Domek Tomek w zimowej scenerii – Tiny House Design

Wybór domku na kołach to dopiero pierwszy etap przygody😀 Kieruj się nie tylko marzeniami, ale też rozsądkiem. Już na etapie szukanie modelu idealnego weź pod uwagę najważniejsze zagadnienia, zadbaj o szczegóły, przemyśl rozwiązania. Wtedy korzystanie z mobilnego domku w przyszłości będzie przyjemnością.

2 komentarze do “3 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, żeby wybrać domek na kołach”

 1. I’ll right away grab your rss feed as I can’t find your e-mail subscription link
  or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me realize so
  that I could subscribe. Thanks.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *