Mini domy od Tiny House Design nie są znowuż takie małe. Zresztą określenie mały to naprawdę pojęcie względne.
Owszem, nasze mobilne domy z założenia mają być niewielkich rozmiarów, kompaktowe i funkcjonalne. W takim domu powinna znaleźć się kuchnia, łazienka, sypialnia oraz przestrzeń dzienna. Wszystko zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię.
I takie właśnie są mini domy. Jednak pomiędzy różnymi modelami, które powstają, różnice są ogromne. Między innymi w wielkości właśnie. W Tiny House Design możesz wybierać między mini domami i tymi większymi modelami. Który z nich zbudować dla Ciebie?
Koszty i ekologia mini domów
W jednym z poprzednich wpisów sprawdziliśmy jak mają się tiny house do ekologii i przy okazji okazało się, że w tym przypadku w parze z ekologią idzie ekonomia:
- Niższe koszty budowy, także te środowiskowe;
- Niższe koszty eksploatacji mini domu.
Tylko tyle i aż tyle. W końcu to, jak wygląda późniejsze użytkowanie budynku przy wciąż rosnących cenach, jest bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze. Dotyczy to zarówno mini domów, jak i tych większych tiny house, ponieważ system ich budowania jest podobny. Ich popularność wynika z chęci prostoty, oszczędności oraz dbałości o środowisko.
Jakie tiny house budujemy?
Mamy domki naprawdę niewielkie – mini domy. To między innymi te, które posiadają homologację i można je ciągnąć jako przyczepę. Te muszą być małe ze względu na przepisy i zwykłą wygodę prowadzenia takiego zestawu pojazdów.
Do małych modeli należą:
- Domek Tomek 255 cm x 700 cm
- Igor 255 cm x 700 cm
- Victoria 255 cm x 700 cm
- Shadow 255 cm x 615 lub 720 cm
Niektóre nasze modele robimy w kilku rozmiarach. Przykładowo domek Tomek ma aż 3 różne wymiary.
Przejdźmy do oferty większych tiny house
- Domek holenderski 300 cm x 1000 cm lub 350 cm x 1000 cm co daje powierzchnię 35 m2
- Domek Miki 800cm x 300 cm
Budujemy też domki stacjonarne o wielkości 24 m2 i 35 m2, które można postawić na działce i wystarczy zgłosić to do gminy. Nie potrzeba pozwolenia na ich budowę.
Domki takie często wykorzystywane są jako domki na wynajem, domki letniskowe całoroczne. Zapotrzebowanie na dobrej jakości bazę noclegową w Polsce jest wciąż bardzo duże, a takie domki są chętnie wynajmowane przez rodziny i grupy znajomych. Dają znacznie więcej prywatności i swobody niż apartament w domu wczasowym.
Co wpływa na wielkość domku?
Wymiary powierzchni to nie wszystko. Każdy z domków ma antresole, jedną lub dwie o różnych wymiarach i to znacznie zwiększa powierzchnię użytkową. Nasze projekty są też bardzo funkcjonalne. Starannie zaplanowane wnętrze (schody-schowki, pomysłowe szafki itd.) pozwala na komfortowe funkcjonowanie w domku na co dzień.
Mieszkanie w bloku czy własny domek?
Mieszkania w bloku, mimo że oficjalnie deweloper musi zagwarantować ustawowe minimum 25 m2 powierzchni są często dużo mniejsze, ponieważ te wydzielone z istniejących już mieszkań nie podlegają tym przepisom. W rzeczywistości więc mieszkania w mieście mają nierzadko poniżej 20 m2. Pytanie: czy wolisz mieszkać w małym mieszkaniu, czy może jednak w małym domku?
Poza ścianami domku masz przestrzeń działki. Domek możesz powiększyć tarasem. To przyjemnie móc jadać posiłki i odpoczywać na świeżym powietrzu wśród drzew w ciepłych promieniach słońca. W taki sposób można funkcjonować przez większą część roku i nawet zimą ciepłe dni na tarasie mogą być niezwykle przyjemne.
Dobudowany taras to bardzo częsta opcja stosowana przez naszych klientów. Dlatego w naszej ofercie znalazły się też modułowe tarasy i zadaszenia do nich.
Mały duży dom, to trend budownictwa oparty na minimalizmie. W Tiny House Design skupiamy się przede wszystkim na kreatywnym wykorzystaniu każdego centymetra przestrzeni. W naszej ofercie mamy różne modele o różnych wielkościach, żeby każdy mógł wybrać domek dla siebie.