Ekologiczny tiny house – czy to prawda?

Ekologiczny tiny house

Czy o tiny house można powiedzieć ekologiczny? Mobilny dom dla tych, którzy chcą być eko

Ekologia to już nie tyle trend, ile konieczność. Dbanie o to, jak wygląda nasze otoczenie tu i teraz oraz przyszłość naszej planety staje się obowiązkiem każdego z nas. Czasem wystarczy, że przy naszych codziennych wyborach będziemy kierować się po prostu rozsądkiem. Wybieranie tego, co eko wbrew pozorom nie jest takie trudne. To kolejny dobry nawyk, jak aktywność fizyczna czy zdrowe odżywianie się, który możemy wprowadzić do swojego życia. Ekologiczni możemy być w małych sprawach, ekologią możemy kierować się w poważnych życiowych decyzjach np. wybierając miejsce zamieszkania. Co mają do ekologii mini domy? Z dumą stwierdzamy, że tiny house jest ekologiczny, zarówno podczas produkcji, jak i w późniejszym użytkowaniu. 

To świat się kurczy czy może ludzi jest coraz więcej? 

Ludzi jest coraz więcej, za to nie mają gdzie mieszkać. Czy to oznacza, że konieczne jest mieszkanie w ogromnych wieżowcach z mnóstwem mieszkań? Musimy budować wzwyż, żeby nie zajmować ograniczonej powierzchni planety? Na szczęście nie. Domy jednorodzinne mogą być przecież mniejsze. Już teraz na terenie Niemiec powstają osiedla mini domków, których budowę wspiera państwo świadome braku mieszkań na rynku. Idea tiny house, która przywędrowała do Europy z USA także powstała z powodu braku bezpiecznego schronienia dla ludzi, którzy stracili swoje domy w wyniku huraganu Katrina i ogromnego kryzysu na rynku nieruchomości.

Mały tiny house z powodzeniem może stać się domem jednorodzinnym. Na działce nie zajmie wiele miejsca. Zmieści się na niej kolejny mini domek. Pozostałą część ogrodu można przeznaczyć na uprawę przydomowego ogródka. Mieć własne sezonowe warzywa i owoce. Coraz więcej osób docenia taką formę aktywności jak zajmowanie się ogrodem i warzywnikiem. Zwłaszcza kiedy można czerpać z tego dodatkowe korzyści w postaci zbiorów i satysfakcję, że zrobiło się coś samemu. 

Materiały budowlane są kosztowne dla środowiska i klienta

Budowa domu pełnowymiarowego to duże i czasochłonne przedsięwzięcie. Ceny materiałów budowlanych potrzebnych na taką realizację zwielokrotnione są przez potrzebną ilość. Im większy budynek, tym więcej drewna, betonu, cegieł, pustaków, ocieplenia i wielu, wielu innych produktów. Przemysł materiałów budowlanych pomimo usilnych starań zmniejszenia emisji szkodliwych substancji przy ich produkcji, wciąż generuje ich ogromne ilości. Zapotrzebowanie jest ogromne, więc produkcja ma tendencję wzrostową. Do tego dochodzi transport, który obciąża środowisko.

Budowanie coraz mniejszych domów jest szansą na zmniejszenie kosztów, które ponosi przyroda w związku z przemysłem budowlanym. Mobilny domek ze względu na swoje rozmiary potrzebuje znacznie mniej materiałów do wybudowania go od A-Z. 

Ekologiczny tiny house potrzebuje niewiele energii 

Powierzchnia domku jest zdecydowanie mniejsza, pamiętajmy również, że cały budynek jest dokładnie zaizolowany i ocieplony. W związku z tym koszty jego ogrzewania i klimatyzowania są znacznie mniejsze. Ogólnie taki niewielki budynek zużywa na co dzień znacznie mniej energii. Dodatkowo część z niej można wytworzyć panelami fotowoltaicznymi umieszczonymi na dachu mobilnego domku.

Tiny house dla minimalistów 

Coraz więcej jest osób, które świadomie wybierają minimalizm w swoim otoczeniu. Dobrze czują się w niezagraconej zbędnymi rzeczami przestrzeni. Lubią kreatywnie wykorzystywać przedmioty, dawać im drugie życie, korzystać z tego, czego faktycznie im potrzeba i nie zbierać zbędnych rzeczy. Wnętrza domów na kołach mają przemyślane rozwiązania do przechowywania, ale nie są z gumy. Mieszkając w takim domku, musisz z pełną świadomością wybierać. Czy rzeczywiście potrzebny jest Ci kolejny komplet sztućców i ściereczek, które i tak upchniesz w szafie na później i zupełnie o nich zapomnisz? Rezygnując z nadmiaru rzeczy, w konsekwencji generujesz mniej śmieci. Uczysz się robić przemyślane zakupy zarówno tekstylne, sprzętu AGD, mebli, jak i spożywcze.

Ekonomia wynikająca z ekologii

Warto zauważyć, że wszystkie te aspekty jak:

  • mniejsze zużycie materiałów budowlanych;
  • zajmowanie niewielkiej powierzchni;
  • małe zużycie energii;
  • generowanie mniejszej ilości odpadów;
  • propagowanie minimalizmu i życiu w duchu zero waste;

powodują, że tiny house jest ekologiczny. Wpływają także bardzo na ekonomię życia. W tym przypadku ekologiczny znaczy oszczędny.

Idea życia, jakie wyznacza mieszkanie w tiny house z pewnością takie życie nie jest dla każdego, ale może właśnie dla Ciebie? Tak czy inaczej możesz rozpatrzyć taką możliwość na przyszłości a na razie po prostu sprawdź ofertę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *