Wynajem krótkoterminowy mobilnego domku – jak zacząć zarabiać?

wizualizacja Tiny House Design

Masz już mobilny domek lub planujesz go kupić? W czasie, kiedy sam nie będziesz korzystał z tiny house możesz go wynajmować i czerpać zyski z jego posiadania. Jak zacząć zarabiać na wynajmie krótkoterminowym mobilnego domku?

Przetestuj swój pomysł na dochodowy biznes z mobilnymi domkami

Wynajem krótkoterminowy mobilnego domku to dobry sposób, żeby przetestować sposób na dodatkowy dochód. Jeden mobilny domek, który już i tak stoi sobie na działce, może przynieść Ci niezłe korzyści. Możesz w ten sposób zwrócić sobie koszt jego zakupu. Jeśli okaże się, że ten biznes ma perspektywy, przetestujesz go, zanim zainwestujesz więcej. Sprawdzisz:

 • Czy będziesz miał czas na dodatkową pracę i jak dużo będziesz go potrzebować?
 • Czy znajdą się klienci chętni wynająć u Ciebie nocleg? Czy w Twojej okolicy to się opłaca?
 • Jakie są realne koszty prowadzenia takiej usługi?
 • Czego wymagają klienci i jak zaplanować bazę noclegową na przyszłość?

To wszystko możesz sprawdzić bez konieczności zakładania działalności gospodarczej i ryzykownego inwestowania.

Wynajem krótkoterminowy – co to jest?

Wynajem krótkoterminowy z założenia oznacza, że będzie to wynajem poniżej 30 dni, oraz że zysk z tej działalności nie jest twoim głównym źródłem dochodu. Uwaga, sezonowość nie oznacza tylko okresu wakacyjnego. Mobilny domek, jeśli jest całoroczny, ocieplony i ogrzewany możesz przecież wynajmować w okresie zimowym, podczas ferii lub świąt Bożego Narodzenia, a także weekendów. Wszystko zależy od regionu i zapotrzebowania. Wynajmując w ten sposób swój tiny house nie musisz od razu zakładać działalności gospodarczej, ale wciąż obowiązują cię pewne procedury na przykład podatki.

Formalności związane z wynajmem krótkoterminowym bez zakładania działalności gospodarczej

Podatki

Za wynajem krótkoterminowy bez zakładania działalności gospodarczej możesz rozliczać się na zasadzie ryczałtu. Rozliczasz się z przychodu w miesiącu następnym po jego uzyskaniu formularzem PIT-28 w wysokości 8,5% lub 12,5% jeśli w roku podatkowym przekroczysz 100 000 zł przychodu. Nie ma przychodu, nie ma formalności. Z jednego domku to raczej niemożliwe. Nie musisz prowadzić ewidencji przychodu (kasy fiskalnej), jeśli:

 • Za usługę najmu wystawisz fakturę.
 • Opłata za najem będzie bezgotówkowa, a przelew na rachunek bankowy zostanie dokładnie opisany (w tytule termin i czego dotyczy wpłata).
 • Nie przekroczysz 20 tys. obrotu w poprzednim roku kalendarzowym.

Niestety w przypadku ryczałtu i nie przysługują Ci ulgi ani zwrot poniesionych kosztów, które miałbyś szansę uzyskać na działalności gospodarczej.

Dodatkowe formalności związane z wynajmem krótkoterminowym

Warto udać się do gminy i zorientować się w miejscowych przepisach dotyczących wpisu do ewidencji obiektów świadczących usługi noclegowe. Należy także spełnić minimalne wymagania dla tego typu obiektów. Można je znaleźć w Dzienniku Ustaw. Dotyczą m.in. przepisów sanitarnych i przeciwpożarowych (właściwie oznakowanie obiektu, montaż gaśnic i apteczki), oraz niezbędnego wyposażenia.

wynajem krótkoterminowy - formalności

Niestety w przypadku ryczałtu i nie przysługują Ci ulgi ani zwrot poniesionych kosztów, które miałbyś szansę uzyskać na działalności gospodarczej.

Standard wynajmowanego domku

Przepisy przepisami, ale żeby kolejni turyści wynajmowali u Ciebie nocleg, musisz ich czymś przyciągnąć. Najlepiej wysokim standardem. Domek na kołach stanowi pewną atrakcję. Wielu chętnie sprawdzi, co zmieści się na ograniczonej przestrzeni takiego mobilnego domku? Zwykle to pozytywne zaskoczenie😊 ponieważ dobrze zaplanowana przestrzeń w mobilnych domkach Tiny House Design jest funkcjonalna i mieści wszystko, co potrzebne do zamieszkania.

 • Łazienka z prysznicem, umywalką, toaletą a często także pralką.
 • Aneks kuchenny wyposażony w AGD, blat roboczy i mnóstwo szafek do przechowywania.
 • Wydzielone sypialnie na antresolach. Są niezwykle praktyczne, przestronne i uwielbiają je dzieci. Antresola daje im własną przestrzeń do spania i zabawy, a jednocześnie nie oddziela całkowicie od rodziców. Czują się bezpiecznie nawet w nowym miejscu.
 • Niewielki salon.
 • Taras przed domkiem do spędzania wolnego czasu, spożywania posiłków na świeżym powietrzu.
 • Klimatyzacja a w przypadku domków całorocznych także ogrzewanie.
 • Dużo przeszkleń i piękne widoki za oknem.

Wynajem krótkoterminowy mobilnych domków może stać się całkiem rozwojowym i dochodowym biznesem, który warto sprawdzić bez zbędnego ryzyka. Jeśli planujesz zakup mobilnego domku przyjrzyj się dokładnie naszej ofercie i wybierz model pod kątem nie tylko własnych potrzeb, ale także ewentualnego wynajmu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *