Współczesne tiny house – historii ciąg dalszy

Współczesne tiny house

W poprzednim artykule poświęconym historii tiny house pisaliśmy o tym, kto dawniej korzystał z mobilnych domów na kołach i jakie były praktyczne przyczyny powstania mini domów. Tym razem sprawdzimy, dlaczego współczesne tiny house zyskały aż taką popularność, że powstają o nich programy telewizyjne.

Jakie potrzeby człowieka spełnia mini dom na kołach?

Należy zaznaczyć, że tiny house to nie tylko mobilne domki, ale także mini domy stacjonarne, o niewielkiej powierzchni, na której znajduje się wszystko to co niezbędne do życia. Co istotne postawione z dala od zgiełku miast, w bliskim kontakcie z przyrodą.

Pierwszym użytkownikom mini domów na kołach zależało przede wszystkim na tym, żeby przenieść dobytek z miejsca na miejsce w miarę szybko i bez utraty sił.

Filozofia slow life i świadomy wybór mieszkania w tiny house nadszedł, kiedy ocknęliśmy się jako społeczeństwo, jak bardzo wciągnął nas konsumpcjonizm i walka o to, kto będzie miał więcej i zdobędzie to szybciej. Takie życie było i jest tak bardzo wyniszczające dla człowieka i otoczenia, że zaczął szukać alternatywy. Tiny house miały dla odmiany:

  • Uwolnić od ciągłego gromadzenia dóbr;
  • Zmienić sposób myślenia i styl życia;
  • Dać większą swobodę i niezależność;
  • Umożliwić podróżowanie, poznawanie Świata;
  • Zmniejszyć koszty życia codziennego;
  • Umożliwić wybudowanie własnego domu tanim kosztem;
  • Stać się bardziej ekologicznymi.

Współczesne tiny house movement

Przyszedł moment, kiedy mini domy przestały być ekstrawagancją, bo z dnia na dzień stały się bardzo potrzebne.

Po katastrofie huraganu Katrina w 2005 r. na nowo przypomniano sobie o tiny house. Tanie i szybkie w budowie pozwoliły przetrwać ludziom, którzy stracili dobytek w katastrofie. Mogli mieszkać w co prawda małych, ale własnych domach zamiast w mieszkaniach socjalnych o niskim standardzie, których i tak brakowało na rynku.

Ogromna recesja, jak kolejna katastrofa uderzyła w USA w latach 2007 -2009. Sprawiła, że wielu amerykanów straciło pracę a wraz z nią dochody i dach nad głową, ponieważ banki odbierały domy za długi. Budowanie dużych domów, które w USA były standardem, stało się zbyt kosztowne. Zastąpiły je mini domy.

Tak oficjalnie narodził się w Stanach Tiny House Movement – ruch społeczny promujący:

  • Minimalizm;
  • Ekologię;
  • Ograniczenie wykorzystywanej przestrzeni życiowej;
  • Bardziej ekonomiczne podejście do życia.

Tiny house movement stał się alternatywą na rynku mieszkaniowym i bardzo szybko przyjął się na całym świecie. Zaczęły powstawać eko wioski, dzielnice z mini domami, które miały zaspokoić niedobór mieszkań także w krajach europejskich.

Ludzie budowali pojazdy rekreacyjne typu camper, mobilne domy, przyczepy campingowe. Mini domy wykorzystywali zarówno do podróżowania i rekreacji, jak i do codziennego życia.

Duże problemy fanów mini domów

W wielu krajach ludzie, którzy chcieli podróżować i mieszkań w mini domach napotykali problemy prawne.

Trudno było zarejestrować wykonane własnoręcznie przyczepy jako pojazd, który może poruszać się po drodze. Dla bezpieczeństwa właścicieli, jak i innych kierowców usystematyzowanie tego było konieczne.

Według prawa budowlanego wielu krajów nieakceptowalne było zezwolenie na całoroczne mieszkanie w mini domu. Według norm jego powierzchnia była zbyt mała. Dodatkowo w nowym budownictwie narzucane są surowe normy energetyczne celem zmniejszenia zużycia energii na ich ogrzewanie i klimatyzację. Na szczęście współczesne tiny house mogą być energooszczędne i ekologiczne.

tiny house design domek mobilny z panelami fotowoltaicznymi
tiny house design domek mobilny z panelami fotowoltaicznymi

Chętnych do mieszkania w mini domach i domkach mobilnych jest dużo i trudno ignorować potrzeby tych osób. Wiele w tym kierunku zmieniła cyfrowa rewolucja, która umożliwiła pracę zdalną oraz pandemia, która taki rodzaj pracy wymusiła i znormalizowała.

Współcześni cyfrowi nomadzi w mobilnych domkach – styl życia i praca zdalna

Wielu ludzi odkryło, że może jednocześnie mieszkać, pracować i podróżować w kompaktowym tiny house. Lub zamieszkać w mini domku ukrytym gdzieś w lesie, przy plaży, w górach gdzie praca będzie znacznie przyjemniejsza i efektywna. Stawiają na minimalizm, ale wbrew pozorom czerpią z życia garściami. Umożliwiają im to tiny house właśnie.

Mini domy w TV

Tiny house zyskiwały coraz więcej wielbicieli. Niektórzy wciąż zastanawiali się, czy mini dom ma sens, czy można go zbudować samodzielnie, ale przede wszystkim czy można w nim mieszkać na co dzień? Nic dziwnego, że temat mini domów trafił w końcu także do telewizji.

Jednym z bardziej znanych programów był Tiny House Nation, który zdobył taką popularność, że od roku 2014 do 2019 powstało 5 sezonów z 84 odcinkami. Eksperci od remontów John Weisbarth i Zack Giffin  pomagali rodzinom w całym kraju w budowie mini domów.

Domy na kołach budował także mechanik Brett Lewis. Zamieniał auta w mobilne domy.

Te zmagania, pomysły i jakże odmienne życie z zapartym tchem śledzili widzowie na całym świecie. Wielu z nich przekonało się, że to może być dobry sposób na życie – zamieszkać w tiny house. Nie każdy jednak potrafi projektować i budować. Wbrew pozorom wymaga to wiedzy zarówno w zakresie budownictwa, instalacji, jak i zaprojektowania małej przestrzeni do funkcjonalnego i komfortowego życia. Tak powstały firmy zajmujące się budowaniem mobilnych domów, jak nasza Tiny House Design.

Okazuje się, że współczesne tiny house to nie tylko niezwykle praktyczne rozwiązanie do ewentualnej zmiany życia. Mobilne domki świetnie sprawdzają się jako mobilne biura terenowe, budynki do prowadzenia firmy usługowej, domki letniskowe na wynajem. Mini domy mają wiele praktycznych zastosowań. Jak Ty planujesz je wykorzystać?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *