Różne nazwy mobilnych domków

różne nazwy mobilnych domków

Spotykasz różne nazwy mobilnych domków? Które z nich naprawdę określają mini domy na kołach?

Jeśli interesuje Cię temat mobilnych domków, to zapewne zdążyłeś zauważyć, że jako produkt znane są już na całym świecie. Mimo że spotkasz różne nazwy mobilnych domków, w większości odzwierciedlają podstawowe funkcje: możliwość przemieszczania i mały rozmiar. Jakie nazwy możesz wpisać, buszując w sieci w poszukiwaniu domku marzeń? 

Czym jest mobilny domek – prosta definicja

Zacznijmy od określenia, czym właściwie jest mobilny domek? Jak sama nazwa wskazuje to dom niewielkich rozmiarów, który może przemieszczać się z miejsca na miejsce. Nie jest na stałe połączony fundamentami z gruntem. Można go potraktować jako domek stacjonarny, ustawić na działce, połączyć z wodociągiem, kanalizacją i siecią energetyczną. Zbudować taras, zaplanować ścieżki, nasadzenia roślin. Jednym słowem potraktować jako budynek.

Ale…

Dzięki temu, że zbudowany jest na przyczepie z kołami, w każdej chwili można go przewieźć w inne miejsce.

Na stalowej ramie powstaje stabilny szkielet. Następnie montuje się ścianki, zazwyczaj izolowane i ocieplane oraz niezbędne instalacje. Z wyglądu to po prostu mini dom z oknami, drzwiami i w pełni wyposażonym wnętrzem. Celem jest zbudowanie lekkiej, trwałej konstrukcji. To ważne, zwłaszcza gdy tiny house ma być mobilny.

Czy mobilny domek to raczej budynek, czy jednak pojazd?

To akurat zależy od interpretacji prawa w danym kraju. W Europie w zależności od rozmiarów może zostać zarejestrowany jako przyczepa a dokładniej pojazd specjalny kempingowy. Nie może wtedy przekroczyć dopuszczalnych wymiarów (4 m wysokości, 2,55 m szerokości i waga max. 3,5 tony). Te większe, które nie spełniają norm gabarytowych, wymagają transportu specjalnego. Spokojnie, wszystko da się zorganizować, wiemy, jak transportować mobilne domki 😀 Warto też zaznaczyć, że w USA tiny house są znacznie większe niż Europie, w tym także te, które mogą przemieszczać się po tamtejszych drogach. Ale umówmy się, że w Ameryce wszystko jest większe 😀 Przeglądając amerykańskie inspiracje należy więc wziąć poprawkę na realia panujące na starym kontynencie.

Czym się wyróżniają domki na kołach?

 • Mobilnością.
 • Prostotą.
 • Kojarzone są z naturalnymi materiałami wykończeniowymi jak drewno.
 • Małymi rozmiarami.
 • Starannie zaplanowanymi, funkcjonalnymi wnętrzami.

Co kraj to obyczaj – jak różnych nazw mobilnych domków używają fani na świecie?

Współczesny ruch tiny house zapoczątkowany został w Stanach Zjednoczonych. Tam oficjalnie używa się nazw Tiny House lub House on Whells. Taki tytuł ma też południowokoreański program rozrywkowy o podróżnikach korzystających z mobilnego domku. Mini domki mają swoich fanów w Australii. W Europie największymi propagatorami są Niemcy, Holendrzy (domki holenderskie) i Francuzi. Obecnie już na całym świecie ludzie wykorzystują domki na kołach. Do podróżowania, mieszkania, spędzania urlopów, cieszenia się życiem, zaakcentowania zmiany. Budując bazują na tradycyjnym budownictwie w danym regionie, ogólnie dostępnych materiałach, wspierają się, udoskonalają swoje mini domy. W ten sposób powstają niesamowite projekty i mini społeczności hobbystów i użytkowników.

Do czego służy mobilny domek?

W Polsce i w reszcie Europy mobilny domek służy głównie jako domek letniskowy, domek pod wynajem, który w całości przyjeżdża na działkę. W USA to mini budynek, w którym można zamieszkać na stałe oraz można nim podróżować. O tym, jak jeszcze można go użytkować, przeczytasz w tym wpisie.

Jak inaczej nazywany jest mobilny domek?

Szukając w sieci informacji o mobilnych domkach, możesz wpisać:

 • domek na kołach,
 • domek holenderski,
 • mini dom,
 • tiny house,
 • house off wheels,
 • cabin.

Po co szukać informacji o mobilnych domkach, skoro na naszej stronie możesz zapoznać się z całkiem bogatą ofertą Tiny House Design? Nasz adres miej pod ręką, kiedy już się zdecydujesz😀

Możesz zainspirować się stylem aranżacji, podpatrzeć praktyczne rozwiązania, dowiedzieć się o najczęstszych problemach i zmartwieniach użytkowników i korzystać z ich doświadczenia. Oglądać, marzyć, a potem te marzenia zrealizować i nabyć własny tiny house. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *